*alt_site_homepage_image* *alt_site_co_fund_image*
lt
en
Verslui Viešajam sektoriui Finansavimo partneriams Žemės ūkiui

Mažiau šiukšlių, daugiau džiaugsmo: tvaresnės įmonių Kalėdos

Skaičiuojama, kad vien tik Europoje per Kalėdas atliekų kiekis namų ūkiuose vidutiniškai padidėja apie 30%: paruošiama per daug maisto, kuris sugenda ir yra išmetamas, į šiukšlynus iškeliauja dekoracijos, dovanų pakuotės ir netgi nenaudingos dovanos. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje po švenčių išmetama maisto ir dovanų, kurių bendra vertė siekia dešimtis milijonų svarų. Tokia tendencija stebima ir kitose šalyse, o išmetamos dovanos, pakuotės dažnai nėra perdirbamos. Australijoje sunaudojama tūkstančiai tonų vyniojamojo popieriaus, prilygstančio dešimtims tūkstančių medžių.

Pavienių žmonių įpročiai yra viena, bet pompastiškai šventes pasitinkančios įmonės dar labiau didina atliekų kiekius, dovanoja savo darbuotojams dovanas, kurių dažnai jiems visai nereikia. Tvarūs sprendimai įmonėms ne tik padės sutaupyti, bet ir kurs jaukesnį, prasmingesnį ryšį tiek su darbuotojais, tiek su aplinka.

Eglutės ir puošyba

  • Pernai puošėte dirbtinę eglutę? Puoškite ją ir šiemet! Dirbtinė eglė atsiperka per bent 10 Kalėdų, kad jos anglies pėdsakas (skaičiuojama, 2 metrų dirbtinės eglutės anglies pėdsakas siekia apie 40 kg CO₂ ekvivalento) prilygtų eglutei iš miško, kurios anglies pėdsakas, jei eglutė po švenčių tampa biokuru, yra apie 3,5 kg CO₂ ekvivalento.
  • Jei norisi gyvo medžio, Lietuvos miškininkai nemokamai siūlo eglės šakas, iš kurių kompoziciją sudėlios profesionalūs floristai arba kūrybiški jūsų įmonės darbuotojai. Eglutę galite ir išsinuomoti, o ji po švenčių nukeliaus pas ožkas, arba zoologijos sodą, kurio gyventojai mėgsta jas ne tik kramtyti, bet ir su jomis žaisti. Verta visiems pamatyti sukrečiantį filmą apie daniškų eglučių kelią nuo jų užauginimo iki mirties.
  • Puošyboje venkite plastiko, rinkitės LED lemputes. Šventinio apšvietimo naktį, galimai, jums nereikia, tad gal verta automatiniu laikmačiu jį reguliuoti ir vakare išjungti. Eglių puošybai rinkitės tikrus, natūralius žaisliukus - stambius riešutus, vaisius, džiovintų augalų kompozicijas, šiaudų gaminius. Tokios atributikos gamyba gali tapti ir puikia veikla visiems darbuotojams susiburti ir kartu pasitikti artėjančias šventes.

Šventė darbuotojams

  • Rinkdamiesi vietą šventei pagalvokite, ar ją lengva pasiekti viešuoju transportu. Raginkite darbuotojus į šventę vykti būtent juo, o iš šventės grįžti kooperuojantis, kad nė vienas taksi automobilis neišvažiuotų turėdamas tik vieną keleivį – taip ženkliai sumažinsite šių kelionių CO₂ pėdsaką.
  • Apsvarstykite vegetarišką kalėdinę šventę. Skaičiuojama, kad 100 g jautienos anglies pėdsakas - net 15.5kg CO₂ ekvivalento! Taip pat gamta padėkos, jei šventės metu naudosite tik daugkartinius indus ir taures – tai ne tik elegantiškesnis, bet ir daug mažesnį CO₂ pėdsaką turintis sprendimas.
  • Venkite tokių teminių vakarėlių (pvz. „Kodas: ryškiai rožinė“, “Būk žvaigždė” ir pan.), kurie įpareigoja svečią įsigyti temą atitinkantį rūbą tik tam vienam vakarui. „30 kartų taisyklė“ rekomenduoja neskatinti pirkti rūbo, kuris bus dėvimas mažiau nei 30 kartų, nes tik po tiek kartų jis pateisina jo gamybos metu panaudotą vandenį ir kitus išteklius. Kokios yra perteklinės rūbų gamybos pasekmės, galima susipažinti čia.
  • Maistui rinkitės vietinių gamintojų, sezoninę produkciją. Jei įmanoma, pasiūlykite daugiau vegetarišką meniu, naudokite tik daugkartinius indus, o dėl nesuvalgyto maisto galima iš anksto susitarti su organizacijomis, kurios paims likučius, arba pasiūlykite juos išsinešti namo darbuotojams.
  • Kokią dvasią kuriate vakarėlyje ir kiek spėjate pabendrauti su kolegomis? Gal vietoje tradicinio šventimo galima rinktis iniciatyvą, kuri stiprina bendruomenę ir komandinę dvasią? Suorganizuoti kartu vakarienę senelių namuose ar surinkti lėšų, pagaminti dovanėlių globos įstaigomis, padirbėti kartu labdaros organizacijose, pasiūlyti darbuotojams savanorystės dieną kartu, kalėdines dirbtuves ar vizitus, ekskursijas įstaigose, kurių veikla paprastai nesidomime (gydymo, slaugos, globos, aplinkosaugos ir kt.). Smagesnis laikas kartu gali būti ir meditacijos arba kūrybingumo užsiėmimuose.

Dovanos, sveikinimai

  • Spausdinti atvirukai jau kurį laiką užleido vietą elektroniniams. Tačiau paštu siunčiamų dovanų dar pasitaiko (pagalvokite prieš tai darydami, nes galbūt ta organizacija taiko nulinę dovanų politiką ir gavę jūsų dovaną, nežinos, kaip su ja pasielgti). Gamybos ir transportavimo kaštai augina visos planetos CO₂ . Tad tikrai aplinkai draugiškiau dovanoti vietos augintojų kuriamas valgomas dovanas, ypač jei jos užaugintos laikantis tvaraus ūkininkavimo principų, arba vietos gamintojų gaminius iš perdirbtų medžiagų (pvz., perdirbto vaško žvakes ar perdirbtos vilnos pledą). Galiausiai, vietoje fizinių dovanų visada verta pasvarstyti aukoti labdaros organizacijoms ar paremti socialinius projektus darbuotojams pritarus ir jų vardu. 
  • Bendradarbiaukite su tiekėjais, kurie taiko tvarius metodus, naudoja perdirbamas pakuotes ar mažina CO₂ emisijas. O jeigu būtinai būtinai reikia dovanoti ir sveikinti, rinkitės minimalias, perdirbamas, biologiškai skaidžias pakuotes.
Žaliųjų finansų institutas