Pranešėjų apsauga
Jei UAB ILTE pastebėjote pažeidimus, keliančius grėsmę ar pažeidžiančius viešąjį interesą, kviečiame apie tai pranešti. Informacija apie pažeidimus UAB ILTE nagrinėjama pagal LR Pranešėjų aspaugos įstatymą, vadovaujantis UAB ILTE generalinio direktoriaus įsakymu patvirtinta teikiamos informacijos apie pažeidimus gavimo ir administravimo tvarka.
LR Pranešėjų apsaugos įstatymas nustato asmenų, pranešusių apie pažeidimus įstaigose, teises ir pareigas, jų teisinės apsaugos pagrindus ir formas, taip pat šių asmenų apsaugos, skatinimo ir pagalbos jiems priemones, siekiant sudaryti tinkamas galimybes pranešti apie teisės pažeidimus, keliančius grėsmę viešajam interesui arba jį pažeidžiančius, užtikrinti tokių pažeidimų prevenciją, atskleidimą ir pažeidimus padariusių asmenų patraukimą atsakomybėn.
Atkreipiame dėmesį, kad informacijos pateikimas siekiant apginti asmeninį interesą nėra laikomas pažeidimu pagal LR Pranešėjų apsaugos įstatymą.
Pateiktą informaciją registruoja, nagrinėja ir sprendimus priima UAB ILTE generalinio direktoriaus įsakymu paskirtas Kompetentingas subjektas t. y. Vidaus audito tarnybos vadovė (-as), Atitikties departamento direktorė (-ius), Personalo departamento direktorė (-ius).
Siekiant užtikrinti objektyvų ir visapusišką nagrinėjimą, esant būtinybei, gali būti pasitelkiami papildomi vidaus ar išorės ekspertai, vadovaujantis teisės aktų nustatyta tvarka.
- Pažeidimas – tai UAB ILTE rengiama, daroma ar padaryta nusikalstama veika, administracinis ar tarnybinis nusižengimas, darbo pareigų ar privalomų profesinės etikos normų pažeidimas, mėginimas nuslėpti minėtą pažeidimą ar kitas grėsmę viešajam interesui keliantis arba jį pažeidžiantis teisės pažeidimas, apie kurį informaciją apie pažeidimą pateikiantis asmuo sužino iš savo turimų ar turėtų tarnybos, darbo ar sutartinių (konsultavimo, rangos, subrangos, stažuotės, praktikos ir pan.) santykių su šia įstaiga arba įdarbinimo ar kitų ikisutartinių santykių metu.
- Pranešėjas - fizinis asmuo, kuris pateikia informaciją apie pažeidimą UAB ILTE, su kuria jį sieja ar siejo tarnybos ar darbo santykiai arba sutartiniai santykiai (konsultavimo, rangos, stažuotės, praktikos, savanorystės ir pan.), ir kurį kompetentinga institucija pripažįsta pranešėju.
* UAB ILTE – tai UAB ILTE ir UAB ILTE grupės įmonės.
Pagal LR Pranešėjų apsaugos įstatymą, pažeidimai, keliantys grėsmę ar pažeidžiantys viešąjį interesą, yra tie, kai:
- keliamas pavojus visuomenės saugumui ar sveikatai, asmens gyvybei ar sveikatai;
- keliamas pavojus aplinkai;
- kliudoma arba daromas neteisėtas poveikis teisėsaugos institucijoms atliekant tyrimus ar teismams vykdant teisingumą;
- finansuojama neteisėta veikla;
- neteisėtai ar neskaidriai naudojamos viešosios lėšos ar turtas;
- neteisėtu būdu įgyjamas turtas;
- slepiami padaryto pažeidimo padariniai, kliudoma nustatyti padarinių mastą;
- kenkiama Europos Sąjungos finansiniams interesams, kaip nurodyta Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 325 straipsnyje ir išsamiau apibūdinta susijusiose Europos Sąjungos priemonėse;
- tai yra pažeidimas, susijęs su vidaus rinka, kaip nurodyta Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 26 straipsnio 2 dalyje, įskaitant Europos Sąjungos konkurencijos ir valstybės pagalbos taisyklių pažeidimus, taip pat su vidaus rinka susijusius pažeidimus dėl veiksmų, kuriais pažeidžiamos pelno mokesčio taisyklės, arba susitarimai, kuriais siekiama įgyti mokestinį pranašumą, kenkiantį taikytinos pelno mokesčio teisės dalykui arba tikslui;
- pažeidžiamos Lietuvos Respublikoje įgyvendinamos tarptautinės sankcijos arba Lietuvos Respublikos įstatymuose nustatytos ribojamosios priemonės;
- tai yra pažeidimas, nurodytas Lietuvos Respublikos teisingumo ministro patvirtintame sąraše, parengtame atsižvelgiant į Direktyvoje (ES) 2019/1937 nurodytų Europos Sąjungos teisės aktų taikymo sritį;
- kitaip keliama grėsmė ar pažeidžiamas viešasis interesas.
Asmenims, svarstantiems teikti informaciją apie pažeidimą ar ją pateikusiems, UAB ILTE kompetentingas subjektas (Vidaus audito tarnybos vadovė (-as), Atitikties departamento direktorė (-ius), Personalo departamento direktorė (-ius)) teikia konfidencialias konsultacijas, įskaitant, bet neapsiribojant šiais būdais:
- Atvykus tiesiogiai į ILTE;
- El. paštu pranesk@ilte.lt.
Kas gali teikti pranešimus apie pažeidimus
Pranešimus pagal LR Pranešėjų apsaugos įstatymą gali teikti fiziniai asmenys, kurie:
- su UAB ILTE susiję darbo ar sutartiniais santykiais;
- su UAB ILTE susiję kitais iki sutartiniais santykiais;
- yra įdarbinami į UAB ILTE;
- priklauso UAB ILTE administraciniam, valdymo ar priežiūros organui, taip pat įskaitant vykdomųjų galių neturinčius narius, apmokamus / neapmokamus stažuotojus, savanorius;
- dirba su UAB ILTE kaip prekių, paslaugų ar darbų tiekėjai, rangovai ar subrangovai.
Kaip galima pranešti apie pažeidimus
Apie pažeidimą UAB ILTE galima pranešti įskaitant, bet neapsiribojant šiais būdais:
- Tiesiogiai ILTE kompetentingam subjektui (Atiktikties departamento direktorei arba Vidaus audito tarnybos vadovei), atvykus į ILTE būstinę, adresu Ukmergės g. 124, Vilnius;
- El. pašto adresu pranesk@ilte.lt;
- Internetu, užpildžius pranešimo formą ilte.lt svetainėje;
- Paštu, ILTE adresu: Ukmergės g. 124, LT-08100, Vilnius. Siunčiant pranešimą paštu po adresato pavadinimu turi būti nurodoma žyma „KOMPETENTINGAM SUBJEKTUI ASMENIŠKAI“.
Informaciją apie pažeidimą pagal LR Pranešėjų apsaugos įstatymą galima pateikti užpildant pateiktą formą arba laisva forma. Teikiant informaciją apie pažeidimą turi būti nurodoma, ar asmuo pageidauja gauti pranešėjo statusą.
Pateikiant informaciją laisva forma, pranešime turi būti nurodoma:
- asmens, teikiančio informaciją apie pažeidimą, vardas, pavardė, asmens kodas arba gimimo data (jeigu asmens kodo neturi), darbovietė, kontaktiniai duomenys (gyvenamoji ir (ar) korespondencijos gavimo vieta arba elektroninio pašto adresas, telefono numeris ar kiti duomenys ryšiui palaikyti);
- duomenys apie pažeidimą (kas, kada, kokiu būdu ir kokį pažeidimą rengiasi daryti, daro ar padarė);
- sužinojimo apie pažeidimą data ir aplinkybės;
- jei įmanoma, bet kokie turimi dokumentai ar informacija, atskleidžianti galimo pažeidimo požymius;
- ar apie pažeidimą jau yra kam pranešta ir, jei pranešta, kam buvo pranešta, ar buvo gautas atsakymas;
- patvirtinimas, kad yra susipažinta su teisinėmis pasekmėmis už melagingos informacijos teikimą;
- patvirtinimas, kad pranešimas teikiamas vadovaujantis LR Pranešėjų apsaugos įstatymu.
Informaciją apie pažeidimą taip pat galima pateikti LR generalinei prokuratūrai - ypač tais atvejais, kai yra bent viena iš šių aplinkybių:
- pažeidimas turi esminės reikšmės viešajam interesui;
- būtina kuo skubiau užkirsti kelią pažeidimui ar jį nutraukti, nes gali atsirasti didelė žala;
- vadovaujantys, su UAB ILTE darbo arba tarnybos ar sutartiniais santykiais siejami asmenys patys galbūt daro ar yra padarę pažeidimus;
- informacija apie pažeidimą buvo pateikta UAB ILTE, tačiau atsakymas nebuvo gautas arba nebuvo imtasi veiksmų reaguojant į pateiktą informaciją, arba priemonės, kurių buvo imtasi, buvo neveiksmingos;
- yra pagrindas manyti, kad, pateikus informaciją apie pažeidimą UAB ILTE, informaciją apie pažeidimą pateikusio asmens anonimiškumas ar konfidencialumas gali būti neužtikrintas arba bus siekiama pažeidimą, apie kurį pranešta, nuslėpti, arba informaciją apie pažeidimą pateikusiam asmeniui bus daromas neigiamas poveikis;
- UAB ILTE nėra veikiančio jokio pranešimų kanalo;
- informaciją apie pažeidimą norintis teikti asmuo nėra asmuo, kuris pagal LR Pranešėjų apsaugos įstatymą tokį pranešimą gali teikti (jo su UAB ILTE nesieja darbo, tarnybos ar kiti teisiniai santykiai).
Informacija apie pažeidimą gali būti teikiama viešai:
- siekiant pranešti apie gresiantį pavojų žmonių gyvybei, visuomenės sveikatai ar aplinkai,
- kai, siekiant užkirsti kelią tokiai grėsmei, būtina imtis skubių veiksmų ir dėl laiko stokos nėra galimybių apie pažeidimą pranešti kitais būdais,
- kai kitais būdais pranešus apie pažeidimą nebuvo laiku imtasi reikiamų veiksmų.
Viešai informaciją apie pažeidimą pateikęs asmuo, siekdamas gauti šiame įstatyme nustatytas pranešėjams taikomas garantijas, su prašymu turi kreiptis į LR generalinę prokuratūrą.
Spustelkite ant paveiksliuko, norėdami jį padidinti, arba atsisiųskite schemą PDF formatu.
Informaciją apie pažeidimą pateikiančio asmens ar pranešėjo konfidencialumas užtikrinamas viešojo administravimo, tarnybinio (drausminio) nusižengimo tyrimo procedūrų ar administracinio arba baudžiamojo proceso metu tiek, kiek tai yra objektyviai įmanoma atsižvelgiant į pateiktus duomenis ir jų ryšį su informaciją apie pažeidimą pateikiančiu asmeniu ar pranešėju.
Informaciją apie pažeidimą pateikusio asmens, pranešėjo ar susijusio su pažeidimu asmens duomenys, leidžiantys nustatyti jų tapatybę, gali būti pateikti tik tam asmeniui arba institucijai, kurie nagrinėja informaciją apie pažeidimą. Prieš pateikdama konfidencialius duomenis, UAB ILTE privalo raštu pranešti informaciją apie pažeidimą pateikiančiam asmeniui ar pranešėjui apie duomenų pateikimą nurodydama konfidencialių duomenų pateikimo priežastį.
UAB ILTE užtikrina informaciją apie pažeidimą pateikiančio asmens ar pranešėjo konfidencialumą. Tuo atveju, kai informacija teikiama anonimiškai, netenkama galimybės pasinaudoti pranešėjo statusu, dėl kurio svarsto kompetentinga institucija (LR generalinė prokuratūra) ir gauti atsakymą dėl tyrimo išvados.
Reikalavimas užtikrinti konfidencialumą netaikomas, kai:
1) to raštu prašo informaciją apie pažeidimą pateikiantis ar pateikęs asmuo arba pranešėjas;
2) informaciją apie pažeidimą pateikęs asmuo pateikia žinomai melagingą informaciją.
Prieš informaciją apie pažeidimą pateikusį asmenį ar pranešėją dėl tokios informacijos pateikimo nuo šios informacijos pateikimo dienos draudžiama imtis, grasinti imtis ir bandyti imtis neigiamo poveikio priemonių:
- laikinai nušalinti jį nuo pareigų;
- atleisti iš darbo ar tarnybos;
- sustabdyti perkėlimą į aukštesnes pareigas;
- perkelti į žemesnes pareigas ar kitą darbo vietą;
- nepakeisti terminuotos darbo sutarties į neterminuotą darbo sutartį, kai darbuotojas turi teisėtų lūkesčių, kad jam bus pasiūlytas nuolatinis darbas;
- nepratęsti terminuotos darbo sutarties arba terminuotą darbo sutartį nutraukti anksčiau laiko;
- bauginti;
- imtis prievartos;
- priekabiauti;
- apriboti galimybę dalyvauti anksčiau įprastoje formalioje ar neformalioje veikloje ar pašalinti iš jos;
- diskriminuoti;
- grasinti susidoroti;
- apriboti karjeros galimybes;
- sustabdyti mokymus;
- sumažinti darbo užmokestį;
- nepagrįstai pakeisti darbo laiką arba nepagrįstai pavesti papildomas užduotis ar perduoti jas atlikti kitiems asmenims;
- kelti abejones dėl kompetencijos;
- neigiamai vertinti veiklos rezultatus arba teikti neigiamą atsiliepimą apie darbuotoją;
- perduoti tretiesiems asmenims neigiamą informaciją apie jį, dėl kurios ateityje asmuo gali nerasti darbo tame sektoriuje ar pramonės šakoje;
- panaikinti teisę dirbti su valstybės ar tarnybos paslaptį sudarančia informacija;
- skirti ar taikyti bet kokias drausmines nuobaudas ar kitas sankcijas (įskaitant finansines sankcijas);
- daryti žalą (įskaitant žalą asmens reputacijai, ypač socialiniuose tinkluose);
- daryti finansinius nuostolius (įskaitant verslo ir pajamų praradimą);
- nutraukti prekių tiekimo ar paslaugų teikimo sutartį anksčiau laiko;
- panaikinti licencijos ar leidimo galiojimą;
- siųsti pas psichiatrus ar kitos srities gydytojus;
- taikyti bet kokias kitas neigiamo poveikio priemones.
Draudimas daryti neigiamą poveikį informaciją apie pažeidimą pateikusiam asmeniui ar pranešėjui taikomas UAB ILTE ir kitiems UAB ILTE darbuotojams.
Draudžiama daryti neigiamą poveikį ir informaciją apie pažeidimą pateikusio asmens ar pranešėjo šeimos nariams, giminaičiams, kolegoms, dirbantiems UAB ILTE arba kitame su UAB ILTE subordinaciniais ryšiais susijusiame juridiniame asmenyje, kuriame jie dėl informacijos apie pažeidimą pateikimo gali patirti neigiamų padarinių, taip pat pagalbininkams, kurie padeda su darbu susijusiomis aplinkybėmis gautos informacijos apie pažeidimą teikimo procese, ir juridiniams asmenims, kurie yra informaciją apie pažeidimą pateikusio asmens ar pranešėjo nuosavybė arba kuriems šis asmuo dirba ar su kuriais yra kitaip susijęs su darbu susijusiomis aplinkybėmis. Šiems asmenims, kurie dėl informacijos apie pažeidimą pateikimo patyrė neigiamą poveikį, mutatis mutandis taikomos LR Pranešėjų apsaugos įstatymo 11 straipsnio nuostatos.
Asmenys, pateikę informaciją apie pažeidimą, ar šio asmens šeimos nariai, giminaičiai, kolegos, dirbantys įstaigoje arba kitame su įstaiga subordinaciniais ryšiais susijusiame juridiniame asmenyje, pagalbininkai, kurie padeda su darbu susijusiomis aplinkybėmis gautos informacijos apie pažeidimą teikimo procese, ir juridiniai asmenys, kurie yra informaciją apie pažeidimą pateikusio asmens ar pranešėjo nuosavybė arba kuriems šis asmuo dirba ar su kuriais yra kitaip susijęs su darbu susijusiomis aplinkybėmis dėl patiriamų neigiamų padarinių turi teisę kreiptis į teismą. Asmuo, kurį su įstaiga sieja tarnybos santykiai, vadovaudamasis Administracinių bylų teisenos įstatymu, turi teisę ginčyti dėl jo priimtą ir neigiamų padarinių keliantį administracinį sprendimą arba kitokį veiksmą ar neveikimą.
Asmuo, pateikęs informaciją apie pažeidimą, kurį LR generalinė prokuratūra pripažino pranešėju, dėl patiriamų neigiamų padarinių taip pat gali kreiptis į LR generalinę prokuratūrą.
Pagrindinės asmenų, pateikusių informaciją apie pažeidimus, apsaugos, skatinimo ir pagalbos jiems priemonės:
- saugių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų užtikrinimas;
- asmens konfidencialumo užtikrinimas;
- draudimas daryti neigiamą poveikį asmeniui, pateikusiam informaciją apie pažeidimą;
- teisė gauti atlyginimą už vertingą informaciją;
- teisė gauti kompensaciją;
- nemokamos teisinės pagalbos užtikrinimas;
- atleidimas nuo atsakomybės;
- teisė gauti išsamią, nešališką informaciją ir nemokamas konsultacijas dėl informacijos apie pažeidimus teikimo procedūrų ir teisių gynimo priemonių suteikimo.
LR pranešėjų apsaugos įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 1, 2, 3 ir 8 punktuose nurodytos priemonės taikomos nuo informacijos apie pažeidimą gavimo įstaigoje arba kompetentingoje institucijoje momento visiems šio įstatymo nustatyta tvarka informaciją apie pažeidimus pateikusiems asmenims, nesvarbu, ar informaciją apie pažeidimą pateikęs asmuo buvo pripažintas pranešėju, ar ne. Šio straipsnio 1 dalies 4, 5, 6 ir 7 punktuose nurodytos priemonės gali būti taikomos nuo tos dienos, kurią kompetentinga institucija pripažino informaciją apie pažeidimą pateikusį asmenį pranešėju.
Žinomai melagingos informacijos, taip pat valstybės ar tarnybos paslaptį sudarančios informacijos pateikimas nesuteikia asmeniui garantijų pagal šį įstatymą. Žinomai melagingą informaciją pateikęs arba valstybės ar tarnybos paslaptį ar profesinę paslaptį atskleidęs asmuo atsako teisės aktų nustatyta tvarka.
Per 2022 – 2024 metus pranešimų apie pažeidimus nebuvo gauta.
- Pranešimo apie pažeidimą forma;
- Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas;
- Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimas Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo, kuriuo patvirtinta:
- Atlyginimo pranešėjams už vertingą informaciją tvarkos aprašas;
- Kompensavimo pranešėjams už patiriamą neigiamą poveikį ar galimus padarinius dėl pateikto pranešimo tvarkos aprašas;
- Vidinių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų įdiegimo ir jų funkcionavimo užtikrinimo tvarkos aprašas.
Papildomos naudingos informacijos apie pranešėjų apsaugą galite rasti internetinėje svetainėje www.pranesktiesa.lt.