*alt_site_homepage_image* *alt_site_co_fund_image*
lt
en
Verslui Viešajam sektoriui Finansavimo partneriams

Kas yra geras tvarumo ekspertas? 5 patarimai, į ką atkreipti dėmesį prieš jį renkantis

Nors tvarumo reikalavimai ir ataskaitų rengimas nebėra naujiena įmonėms, tačiau tam reikia ekspertų, kurių rinkoje dar nėra daug, pagalbos. Pirmiausia dėl to, kad teorinių žinių gana daug, bet praktikoje jas taikyti vis dar yra itin sudėtinga ir ne visi žino, kaip parengti tvarumo ataskaitą ar juolab siekti ilgalaikių tvarumo pokyčių.

Įmonių vadovai, ruošdami tvarumo strategijas ar ataskaitas, dažniausiai renkasi vieną iš 2 kelių: bando viską atlikti savo jėgomis – samdo tvarumo specialistą, vadovą, dirbantį viduje, arba perka išorės konsultantus kurie „užvestų ant tinkamo kelio“. 

Tad kaip pasirinkti kompetentingą tvarumo ekspertą ar konsultantus?

Žaliųjų finansų instituto įsteigto Tvariųjų finansų forumo darbo grupėse bandėme rasti atsakymus į šį daugeliui verslo atstovų rūpimą klausimą. Apklausę vienos iš grupių narius, susisteminome jų patarimus ir parengėme gaires, kurios padės lengviau pasirinkti tinkamus tvarumo specialistus. 

1. Įvertinkite savo įmonės poreikius ir tvarumo brandą

Prieš priimdami sprendimą dėl konsultanto ar vidinio specialisto įdarbinimo, įvertinkite, kokia yra jūsų įmonės tvarumo branda, kokie laukia artimiausi darbai tvarumo srityje ir kokių kompetencijų reikia. Jei įmonė dar tik pradeda tvarumo kelionę, gali būti, kad išorės konsultantas padės greičiau susigaudyti reikalavimuose, standartuose, metodikose. Tačiau, jei jūsų įmonė jau turi tvarumo strategiją, privalo rinkti ir skelbti tvarumo informaciją, be vidinio tvarumo eksperto bus sunku koordinuoti kasdienius procesus. Jeigu planuojate kurti ir vystyti tvarius produktus ar paslaugas, o ne tik rengti tvarumo ataskaitą, reikės visiškai kitų kompetencijų.

Be to, jeigu veikiate įmonių grupėje, pagalvokite apie įmonių grupės veiklos geografiją. Pasidomėkite, ar pasirinktas tvarumo konsultantas galės suteikti informaciją, pagalbą dėl tvarumo reikalavimų ir atskleidimų kitose šalyse per savo padalinius ar partnerius. Atitinkamai, ar pasamdytas vidinis tvarumo ekspertas gebės pats kuruoti tokius klausimus, o gal kitose grupės įmonėse taip pat reikės paskirti už tvarumo klausimus atsakingą asmenį.


2. Užtikrinkite įmonės įsitraukimą

Niekas kitas geriau nesupranta įmonės verslo modelio, veiklos specifikos, nei pati įmonė ir jos vadovai, todėl tiek samdomas tvarumo konsultantas, tiek įdarbintas tvarumo ekspertas užduos daug klausimų, prašys pateikti informaciją, norėdamas suprasti įmonės veiklos kontekstą, suinteresuotąsias šalis ir kitą tvarumo temai reikšmingą informaciją.

Jei konsultantai teigia, kad atliks visus darbus už įmonę, tai gali būti ženklas, kad nebus pakankamai atsižvelgta į individualios įmonės specifiką bei poreikius ir vėliau gali tekti nusivilti darbų kokybe.

Tvarumo konsultantai ar vidiniai ekspertai nepriims sprendimų be įmonės vadovų ir darbuotojų aktyvaus dalyvavimo. Jų pagrindinis vaidmuo – koordinuoti informacijos ir tvarumo klausimų surinkimą, padėti išgryninti reikšmingus tvarumo klausimus, identifikuoti reikalingus rodiklius, padėti iškelti tikslus. Tvarumo strategijos kūrimas reikalauja aktyvaus įmonės vadovų įsitraukimo, siekiant, kad ataskaita būtų parengta pagal pageidaujamą standartą ir objektyviai atspindėtų įmonės situaciją ir išsikeltus tikslus. Atminkite – konsultantai gali patarti dėl tvarumo tikslų, bet ne juos kelti/kurti už įmonę.

Jei konsultantai teigia, kad atliks visus darbus už įmonę, tai gali būti ženklas, kad nebus pakankamai atsižvelgta į individualios įmonės specifiką bei poreikius ir vėliau gali tekti nusivilti darbų kokybe.

3. Rinkitės specialistus su patirtimi ir tinkamomis kompetencijomis

Atkreipkite dėmesį į išsilavinimą, turimus sertifikatus bei darbo patirtį konkrečiuose sektoriuose. Kuo ilgesnė patirtis tvarumo srityje ir konkrečiame sektoriuje, tuo didesnė tikimybė, kad išorinis konsultantas ar vidinis tvarumo ekspertas geriau supras jūsų įmonės veiklos specifiką ir galės suteikti vertingų įžvalgų ir sukurti didesnę pridėtinę vertę. Taip pat įvertinkite, kas šiuo metu jums aktualiau – tvarumo strateginė integracija ar atitiktis teisės aktų reikalavimams.

Samdant vidinį ekspertą patartina įvertinti ne tik kompetencijas tvarumo srityje, bet ir gebėjimą mąstyti strategiškai bei plačiai (suvokiant kaip skirtingos įmonės veiklos siejasi, kokius poveikius gali daryti), gerus koordinavimo ir bendradarbiavimo įgūdžius, norą tobulėti ir mokytis. O samdant išorės konsultantą, taip pat verta išsiaiškinti, kokius metodus ir įrankius, jis naudoja ir gali pasiūlyti, pvz. padėsiančius stebėti CO2 pėdsaką, automatizuoti duomenų rinkimą ir pan. Visgi, pirmiausiai rinkitės kompetencijas, o ne įrankius – dažnu atveju įmonei racionaliau kaupti tvarumo informaciją nuosavose sistemose, ne būti priklausomai nuo išorės tiekėjų.

4. Apsvarstykite komandų ir jų išteklių svarbą

Tvarumo klausimai reikalauja tarpdisciplininių žinių – nuo aplinkosaugos iki teisės ir socialinių aspektų. Pvz. dėl specifinių sektorinių reikalavimų, prielaidų, skaičiuojant šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) 1, 2, 3 lygio rodiklius, teisinių žinių, siekiant įvertinti ir peržiūrėti darbuotojų atlygio politiką, ar specifinių žinių, norint įvertinti įmonės veiklų atitikimą ES Taksonomijai ar atlikti XBRL žymėjimą. Todėl svarbu įvertinti ne tik samdomo išorės konsultanto asmenines kompetencijas, bet ir komandą, su kuria jis dirba. Patartina rinktis specialistus, kurie turi stiprius vadybinius įgūdžius bei komandą, gebančią padengti visas tris ESG sritis. Visgi, sritis yra nauja, tad universalias, visa apimančias kompetencijas turinčių konsultantų komandų nėra daug. Įvertinkite galimybę bendradarbiauti su keliais paslaugų teikėjais.

Jeigu nuspręsite samdyti vidinį tvarumo ekspertą, pagalvokite, kaip užtikrinsite jam reikiamą pagalbą. Priešingai nei pasamdytas tvarumo konsultantas, vidinis tvarumo ekspertas dažnai dirba vienas, neturėdamas tokios profesinės pagalbos, o tai gali sukelti perdegimo riziką dėl didelio darbo krūvio ir neapibrėžtų atsakomybių. Įvertinkite, kaip apibrėšite jo atsakomybes ir funkcijas, kokia bus jo vieta organizacinėje struktūroje, kaip suteiksite reikalingus įrankius ar finansus, įgalinsite daryti pokyčius, kada plėsite komandą, kaip užtikrinsite, kad į tvarumo strategijos rengimą būtų įtraukti įvairių padalinių vadovai ir kaip bus paskirstyta atsakomybė už tvarumo strategijos įgyvendinimą. Be to, įvertinus, kad tvarumo sritis yra nuolat besikeičianti – suteikite galimybę ne tik atlikti einamuosius darbus, bet ir nuolat tobulėti bei stiprinti kompetencijas.

5. Bendravimas ir atsiliepimai

Renkantis tiek konsultantą, tiek vidinį tvarumo ekspertą, labai svarbu įvertinti jų gebėjimą aiškiai ir efektyviai bendrauti. Pasidomėkite ankstesniais jų darbais ir kitų įmonių atsiliepimais. Efektyvi komunikacija ir grįžtamasis ryšys užtikrins sklandų bendradarbiavimą, o tai ypač svarbu ilgalaikėms tvarumo iniciatyvoms ir kompleksiniams tvarumo klausimams spręsti. Be to, efektyvus bendravimas leis greičiau išspręsti kylančius iššūkius, o atsiliepimai iš kitų įmonių gali padėti įvertinti tvarumo eksperto sugebėjimą valdyti kompleksinius projektus.
Lietuvoje jau turime keliolika įvairių konsultacinių įmonių, kurios gali padėti įmonėms paruošti tvarumo ataskaitą ar strategiją, organizuoja mokymus ir įvairius renginius bei po truputį užpildo šiuo metu rinkoje jaučiamą didelę tokių paslaugų paklausą.

Kita vertus, svarbu pažymėti, kad geriausi ir daugiausiai patirties turintys konsultantai dėl didelės paklausos gali sunkiau surasti laiko dar vienos tvarumo strategijos ar ataskaitos parengimui, todėl dar vienas svarbus patarimas – nelaukti paskutinės akimirkos, planuoti tokių paslaugų pirkimą iš anksto ir gerai apgalvoti pirkimo žemiausia kaina klausimą – ar ir kaip kaina atitiks norimą kokybę bei temos kompleksiškumą?

Pasirinkimas naudoti išorės konsultantų paslaugas ar samdyti įmonės tvarumo ekspertą priklauso nuo įmonės brandos, poreikių ir resursų. Tačiau bet kuriuo atveju, svarbiausia yra užtikrinti aiškią atsakomybės struktūrą ir aktyvų įmonės įsitraukimą – nei konsultantai, nei vidinis specialistas vieni visų reikiamų pokyčių darbų neatliks.

Žaliųjų finansų institutas