2024 m. ILTE didžiąją dalį finansavimo skyrė smulkiajam ir vidutiniam verslui
2024 m. nacionalinis plėtros bankas ILTE, didindamas finansavimo prieinamumą rinkai pasiūlė finansavimo galimybių už 2,5 mlrd. eurų. Per metus pasirašyta sutarčių už daugiau nei 450 mln. eurų. Smulkaus vidutinio verslo finansavimas sudarė 63 proc. visų 2024 m. ILTE pasirašytų sutarčių vertės, tai yra 289 mln. eurų. SVV įmonės išlieka didžiausia ILTE klientų grupe.
Kaip ir ankstesniais laikotarpiais, paklausiausia ILTE paslauga išliko garantijos, kurių 2024 m. suteikta už 222 mln. eurų sumą. Skaičiuojama, kad šis bendradarbiavimas su finansų rinkos dalyviais leido smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) įmonių finansavimui papildomai pritraukti 327 mln. eurų. Iš viso per 2024 m. buvo pritraukta daugiau nei 387 mln. eurų finansavimo partnerių lėšų. Portfelinių garantijų priemonėse vienas ILTE investuotas euras pritraukė 1,25 euro finansavimo partnerių lėšų, o individualių garantijų priemonėse – 1,84 euro.
2024 m. ILTE pasirašytų tiesioginių paskolų vertė siekia 164 mln. eurų. Tarp jų – pirmosios „Milijardas verslui“ paskolų sutartys, pagal kurias daugiau nei 65 mln. eurų finansavimas skirtas biotechnologijų, medienos ir infrastruktūros pramonės įmonėms. Be to, buvo sudaryta finansavimo partnerių teikiamų paskolų sutarčių už 45 mln. eurų bei rizikos kapitalo sutarčių, kurių vertė – 14 mln. eurų.
Didžioji ILTE rinkai pasiūlyto finansavimo dalis buvo skirta projektams, kuriuose investuojama į pramonės modernizavimą, atsinaujinančios energijos sprendimų diegimą, pažangių ir skaitmeninių technologijų taikymą, pramoninius tyrimus bei inovacines veiklas.
„2024 m. mums buvo reikšmingų pokyčių metai, kai organizacija turėjo įdiegti vieningus finansavimo procesus, rizikos vertinimo modelį, mokėmės dirbti su skirtingais sektoriais ir skirtingų dydžių finansavimo projektais. Nemaža dalis ILTE pasiūlyto finansavimo teko didelės apimties, sudėtingiems projektams, kuriems būdingi ilgi planavimo ciklai, todėl ženklus ILTE finansavimo kiekis rinką pasieks jau 2025 m. – planuojame sudaryti finansavimo sutarčių už 1,2 mlrd. eurų. Šios lėšos bus nukreiptos į strateginius sektorius – renovaciją, inovacijas, pramonės plėtrą, infrastruktūrą, gynybą ir žemės ūkį“, – teigia ILTE generalinis direktorius Dainius Vilčinskas.
Remiantis 2024 m. sudarytomis sutartimis, daugiausia ILTE finansavimo sulaukė mažmeninės ir didmeninės prekybos, transporto, statybos, automobilių remonto paslaugų, apdirbamosios gamybos įmonės bei ūkininkai. Po Vilniaus, didžiausia finansavimo suma skirta Kauno regiono įmonės, kurioms bendrai skirta daugiau nei 70 mln. eurų finansavimo, Klaipėdos – daugiau nei 39 mln. eurų ir Šiaulių – daugiau kaip 29 mln. eurų.
Greta verslo finansavimo, su žemės ūkio sektoriaus klientais 2024 m. sudarytos 1 329 sutartys, kurių bendra vertė – daugiau nei 50 mln. eurų. Su viešojo sektoriaus atstovais sudarytos 78 sutartys, kurių vertė daugiau nei 57 mln. eurų.
Atsižvelgdama į įmonių poreikius ir rinkos tendencijas, 2024 m. ILTE ne tik siūlė daugiau finansavimo priemonių, bet ir stiprino klientų konsultavimo galimybes – pradėjo testuoti laikinuosius konsultacijų biurus, plėtojo susitikimus su verslininkais ir ūkininkais. 2025 m. ILTE kviečia į konsultacijas jau penkiuose šalies miestuose – Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje ir Panevėžyje. Konsultacijų metu klientai gali susipažinti su jų veiklai tinkamiausiais finansavimo sprendimais.
2025 m. svarbus ILTE prioritetas – pasiruošimas visavertei nacionalinio plėtros banko veiklai, - taip pat veiklos efektyvumo didinimas, orientacijos į klientus stiprinimas.
„Tapdami nacionaliniu plėtros banku galėsime pasiūlyti daugiau ir įvairesnių finansavimo sprendimų rinkai ir tokiu būdu – veikdami drauge su kitais finansų rinkos dalyviais prisidėsime prie tvaraus šalies ūkio vystymosi, didinsime ekonomikos atsparumą ir finansavimo prieinamumą. 2025 m. turime pakloti tvirtus pagrindus nacionalinio plėtros banko veiklai, kartu užtikrindami, kad klientus jau šiemet pasiektų reikiamas finansavimas,“ – sako Dainius Vilčinskas.