*alt_site_homepage_image* *alt_site_co_fund_image*
lt
en
Verslui Finansavimo partneriams

„Astrolight“ pritraukė 2,8 mln. eurų investiciją optiniam duomenų perdavimui tarp kosmoso ir Žemės

„Astrolight“ pritraukė 2,8 mln. eurų investiciją optiniam duomenų perdavimui tarp kosmoso ir Žemės
"Astrolight" komanda

Lietuvos kosminių ryšių įmonė „Astrolight“ pritraukė 2,8 mln. eurų investiciją, vadovaujant pažangių technologijų investuotojui „Balnord“. Tarp kitų svarbių investuotojų – Danijos eksporto ir investicijų fondas (EIFO), „Coinvest Capital“ bei esami investuotojai „3NGLS“ ir Rita Sakus. Šis finansavimas leis startuoliui paspartinti lazerinės komunikacijos platformos, kuri saugiai sujungs palydovus su Žeme, kūrimą.

„Mūsų ilgalaikė vizija – sukurti pagrindą optiniam ryšiui kosmose,“ – sako Laurynas Mačiulis, „Astrolight“ vadovas ir vienas iš įkūrėjų. „Palydovų ir jų spiečių kiekis sparčiai auga, tačiau saugus būdas patikimai perduoti duomenis iš tokio didelio skaičiaus palydovų atgal į Žemę dar neegzistuoja. Lazerinė komunikacija padės užpildyti šią spragą.“

„Astrolight“ kuria dvejopo naudojimo (angl. dual-use) ryšių architektūrą: skirtą tiek civiliniams, tiek gynybos tikslams. Įmonė planuoja teikti lazerinės komunikacijos paslaugą sujungdama savo ir kitų tiekėjų optinio ryšio terminalus su nuosava antžemine infrastruktūra.

Pasak L. Mačiulio, artimiausiuose planuose – pirmosios optinės antžeminės stoties paleidimas bei hibridinio ryšio terminalas, skirtas ryšiui tarp palydovų ir tarp palydovo bei Žemės. Terminalas bus paremtas moduline dabartinio bendrovės produkto „ATLAS-1“ platforma.

„Džiaugiamės galėdami prisidėti prie Astrolight finansavimo kaip vedantysis investuotojas. Tikime, kad „Astrolight“ komanda sukūrė technologiją, galinčią lemti proveržį lazerinio ryšio srityje ir spręsti artėjančią duomenų pertekliaus krizę kosmose. Jų kuriami spartūs ir atsparūs trikdžiams ryšio sprendimai bus itin svarbūs augančiam palydovų sektoriui ir taps naujos kartos kosminės infrastruktūros pamatu,“ – teigia „Balnord“ vykdantysis partneris Jarek Pilarczyk.

Šiemet, siekiant stiprinti bendradarbiavimą su Šiaurės šalimis, „Astrolight“ įsteigė padalinį Danijoje. Įmonė siekia užtikrinti saugius lazerinio ryšio sprendimus Arkties regione, todėl strategiškai pritraukė reikšmingą EIFO investiciją.

„Tai itin svarbi investicija į įmonę, kurios technologijos stiprina Europos kosmoso sektoriaus pajėgumą ir atsparumą. Arkties antžeminė stotis – svarbus žingsnis, kurį EIFO džiaugiasi remdama, ypač atsižvelgiant į šio regiono reikšmę Danijai,“ – komentuoja EIFO investicijų vadovė Louise Flyger.

„Coinvest Capital“ vadovė Viktorija Trimbel priduria: „Mūsų investicija į „Astrolight“ atspindi stiprų tikėjimą jų potencialu tapti pasauliniu lazerinio ryšio lyderiu. Komanda pasižymi išskirtine technine kompetencija, aiškia vizija ir gebėjimu įgyvendinti projektus itin sudėtingame giliųjų technologijų sektoriuje.“

Kol daugelis kosminių technologijų įmonių koncentruojasi tik į lazerinį ryšį tarp palydovų, „Astrolight“ nuo pat įkūrimo siekia išspręsti optinio ryšio su Žeme iššūkį.

Kuriame ne tik technologinį sprendimą, bet ir užpildome spragą šiuolaikinių kosminių sistemų komunikacijoje.

„Kuriame ne tik technologinį sprendimą, bet ir užpildome spragą šiuolaikinių kosminių sistemų komunikacijoje,“ – teigia „Astrolight“ technologijų vadovas Dalius Petrulionis. „Šiuo metu naudojami radijo dažniai pasižymi ribotu pralaidumu – į Žemę perduodama tik apie 20 % kosmose sugeneruotų duomenų. Lazerinis ryšys leidžia perduoti kur kas didesnius duomenų kiekius, užtikrina saugumą ir, svarbiausia, ši technologija gali būti greitai pritaikoma dideliu mastu.“

Pasak „Goldman Sachs“ tyrimo, per artimiausius 5 metus į žemąją Žemės orbitą (angl. LEO) bus paleista daugiau kaip 70 000 palydovų. Kartu sparčiai auga poreikis patikimam ir efektyviam ryšiui su Žeme. Lazerinė komunikacija tampa konkurencinga radijo ryšio alternatyva – ji užtikrina iki 100 kartų spartesnį duomenų perdavimą ir didesnį duomenų saugumą.
„Iš klientų ir partnerių girdime, kad jiems trūksta visapusiško sprendimo, kuriame viskas, t.y. ryšio terminalai, palydovai ir antžeminė infrastruktūra, veiktų kaip viena sistema,“ – sako Mačiulis.

Atnaujinta „Astrolight“ platforma leis lanksčiai integruotis į esamas palydovinio ryšio sistemas ir teikti lazerinio ryšio paslaugas pagal poreikį – tiek tarp palydovų, tiek tiesiogiai į Žemę. Komanda pabrėžia, kad jų tikslas – ne konkuruoti su kitais tinklais, o veikti kaip jungiamajam ryšio infrastruktūros sluoksniui.
„Kaip šiandien visi naudojasi internetu negalvodami, kokie kabeliai slypi po mūsų kojomis, taip ir lazerinis ryšys taps nematomu optiniu magistraliniu tinklu komunikacijai kosmose,“ – įsitikinęs Mačiulis.

„Astrolight“ ir anksčiau sulaukė susidomėjimo vystant šią technologiją, buvo atrinkta į NATO DIANA akseleratorių, kur pateko tarp 3 % pažangiausių dvejopo naudojimo produktus kuriančių startuolių. Įmonė dalyvavo „Seraphim Space“ ir „CASSINI“ akseleratoriuose, bendradarbiauja su tokiais klientais kaip „CAILABS“, Lietuvos karinėmis jūrų pajėgomis, Europos kosmoso agentūra ir kt. Ši investicija paspartins technologinę plėtrą bei tarptautinius partnerystės projektus, stiprindama „Astrolight“ pozicijas Europos palydovinio ryšio sektoriuje.

„Esu nepaprastai dėkingas visai „Astrolight“ komandai už atsidavimą ir tikėjimą mūsų tikslu. Viskas, ką pasiekėme, yra šios komandos narių darbo rezultatas. Taip pat nuoširdžiai dėkoju visiems investuotojams – esamiems ir naujiems – už pasitikėjimą mūsų komanda ir vizija,“ – apibendrina Mačiulis.

Investuotojai taip pat pabrėžė Baltijos jūros regiono reikšmę augančioje kosmoso ekonomikoje. „Balnord“, turėdama patirties pažangių technologijų ir dvejopo naudojimo srityje, jau investavo į tokias įmones kaip „ATMOS Space Cargo“ ir „Satim“. Jų gilus sektoriaus supratimas ir regioninis tinklas taps vertingu ištekliumi plečiant Astrolight veiklą.

Kadangi kosmosas tampa vis svarbesne geopolitine erdve, saugios komunikacijos technologijos, kuriamos Baltijos jūros regione, bus reikalingos ne tik verslui, bet ir Europos technologinei nepriklausomybei.

„Astrolight“ yra būtent tokio tipo strateginė investicija, kurios reikia Europai. Ji atskleidžia mūsų regiono technologinį potencialą ir savarankiškumą. Kadangi kosmosas tampa vis svarbesne geopolitine erdve, saugios komunikacijos technologijos, kuriamos Baltijos jūros regione, bus reikalingos ne tik verslui, bet ir Europos technologinei nepriklausomybei. Ši komanda turi retą techninių žinių ir rinkos vizijos derinį, būtiną sėkmei šiame sudėtingame sektoriuje,“ – teigia „Balnord“ generalinis partneris Marcin P. Kowalik.

2019 m. „Astrolight“ įkūrė buvęs „Kongsberg Nanoavionics“ bendraįkūrėjas ir CTO Laurynas Mačiulis kartu su Julijanu Želudevičiumi (Fizinių ir technologijos mokslų centras), Daliumi Petrulioniu („Light Conversion“), Martynu Milaševičiumi ir Andriumi Stankevičiumi (VILNIUS TECH). Įmonė kuria integruotus optinio ryšio sprendimus aerokosmoso ir gynybos pramonei. „Astrolight“ projektuoja ir gamina pažangius optinio ryšio terminalus ryšiams tarp kosmoso ir Žemės, palydovų, laivų bei antžeminių objektų. Pasitelkdama vertikalią lazerinio ryšio technologijų integraciją įmonė gali užtikrinti optimalų našumą, patikimumą ir greitesnius produkto kūrimo ciklus.

Žaliųjų finansų institutas