Pristatyta „Milijardas verslui“ priemonė: startas – balandžio 29-ąją
Nuotr. iš kairės: V.Janulevičius, ministrė A.Armonaitė, I.Beiliūnienė
Jau nuo kitos savaitės startuos skatinamoji finansinė priemonė „Milijardas verslui“, kuri sudarys galimybę verslui gauti iki 250 mln. eurų siekiančias paskolas.
„Verslą kuriantys žmonės gali daug: rizikuoti, kurti darbo vietas ir ugdyti mūsų šalies ekonomiką. Vien praėjusiais metais bendras Ekonomikos ir inovacijų ministerijos teikiamų pagalbos priemonių paketas siekė beveik 2 mlrd. Eur. Iš jų buvo finansuojamos priemonės augimui, pertvarkai, žaliajai ekonomikai. Tačiau akivaizdu, kad stambaus kapitalo projektai dažnai likdavo nuošalyje. Taigi milijardas eurų būtent ir atvers galimybes kurti bei plėsti stambius projektus, o kartu užtikrins investicijas į tvarų Lietuvos verslą ir inovacijas“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Milijardas eurų būtent ir atvers galimybes kurti bei plėsti stambius projektus, o kartu užtikrins investicijas į tvarų Lietuvos verslą ir inovacijas.
Paskolos bus teikiamos projektams, kuriais siekiama investuoti į aplinkai draugiškas technologijas, žiediškumo didinimą, dekarbonizaciją, energijos vartojimo efektyvumą, mažaatliekių, pažangių, novatoriškų ir skaitmeninių technologijų diegimą, taip pat ir aukštos pridėtinės vertės produktų gamybos pajėgumų plėtrą bei gynybos ir saugumo pramonę.
„Sieksime, kad ši priemonė darytų teigiamą poveikį šalies ekonomikai ir kad įvairūs sektoriai gautų finansavimą, o įmonėms būtų lengviau vystyti savo inovatyvius ir į tvarumą orientuotus projektus. Startuojame su 1 mlrd. eurų, tačiau sukauptos palūkanos, grįžtantys paskolų mokėjimai vėl bus reinvestuojami, tad, skaičiuojame, bendras efektas turėtų siekti iki 2 mlrd. eurų. Labai svarbu ir tai, kad šios priemonės lėšomis galės pasinaudoti ir gynybos bei saugumo sektoriuje veikiančios įmonės, kas išlieka vienu iš prioritetų artimiausiais metais“, – teigia Inga Beiliūnienė, INVEGOS valdybos narė ir Verslo plėtros vadovė.
Startuojame su 1 mlrd. eurų, tačiau sukauptos palūkanos, grįžtantys paskolų mokėjimai vėl bus reinvestuojami, tad, skaičiuojame, bendras efektas turėtų siekti iki 2 mlrd. eurų. Labai svarbu ir tai, kad šios priemonės lėšomis galės pasinaudoti ir gynybos bei saugumo sektoriuje veikiančios įmonės, kas išlieka vienu iš prioritetų artimiausiais metais.
Pagal naująją priemonę verslas galės gauti iki 150 mln. eurų INVEGOS tiesiogiai teikiamų arba subordinuotų paskolų, o sindikuotų paskolų finansavimo suma galės siekti iki 250 mln. eurų. Dėl paskolų galės kreiptis labai mažos, mažos ir vidutinės (MVĮ) bei didelės įmonės. Maksimali paskolų trukmė – 15 metų su galimybe pratęsti iki 20 metų.
I.Beiliūnienė, INVEGOS valdybos narė, Verslo plėtros vadovė
Norinčioms pasinaudoti priemone įmonėms taip pat numatyti ir kiti kriterijai, tarp kurių – ryšių su Lietuvai priešiškomis valstybėmis neturėjimas, užtikrinimas, kad projektai nedaro reikšmingos žalos aplinkai, taip pat kad projekte dalyvauja tiekėjai ir (ar) rangovai, kurie nėra kontroliuojami trečiųjų šalių subjektų, o jų valdymo organai veikia ES.
„Tai svarbiausia metų priemonė, dėl kurios ilgai dirbome ir ilgai laukėme. Patiriant nuosmukį, kai visos investicijos stoja ir matome pramonės sektoriaus stagnaciją, ji sudaro galimybę pramonei ir visam verslui gauti pinigų nepaprastai reikalingoms naujovėms, gauti lėšų investuoti į pažangesnes, inovatyvesnes, aukštos pridėtinės vertės darbo vietas. Šios inovacijos dabar neabejotinai būtinos perorientuojant mūsų gamybą į naujus poreikius, į pasaulinę inovatyvios pramonės darbotvarkę“, – teigia Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius.
Priemonė bus įgyvendinama per Inovacijų skatinimo fondą. Trišalė sutartis bus pasirašyta Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, Finansų ministerijos ir INVEGOS.
Paraiškas bus galima teikti nuo balandžio 29 d., po pietų, o sutartis pasirašyti iki 2026 m. birželio 30 d.
Susipažinkite su preliminariu dokumentų sąrašu, kuriuos turės pateikti įmonės:
1. Paraiška, kuri pildoma ir teikiama internetu, prisijungus prie sistemos.
2. Įmonės vadovą ir įgaliotą asmenį identifikuojantys asmens dokumentai.
3. Aktuali įmonės ir valdymo struktūra, t. y. nuosekli informacija apie visus įmonės ir valdymo struktūros lygmenis, taip pat visus įmonės nuosavybės ir valdymo struktūros lygmenyse esančius fizinius bei juridinius asmenis.
4. Laisvos formos dokumentas, kuriame nurodyti verslo subjekto ir su juo susijusių įmonių ryšiai.
5. Užpildyta ir pasirašyta atitikimo Reikšmingos žalos nedarymo principui vertinimo anketa (deklaracija).
6. Einamųjų finansinių metų tarpinį paskutinio ketvirčio finansinių ataskaitų rinkinys.
7. Verslo planas.
8. Verslo subjekto valdymo organo sprendimas dėl nutarimo projekto įgyvendinimui skirti būtiną sumą.
9. Veiklos (finansinių) duomenų detalizacija.
10.Trys atsisakymo finansuoti verslo subjektą pažymos iš skirtingų finansų įstaigų (tiesioginių paskolų atveju iki sutarties pasirašymo).
11. Privataus finansuotojo ketinimo dalyvauti projekte raštas, jei privatus finansuotojas ketina suteikti paskolą.
12. Kiti dokumentai, atsižvelgiant į projekto specifiką.