Verslo idėjoms – žalia šviesa, net kai bankas sako „ne“: ši priemonė padeda gauti finansavimą
Smulkusis ir vidutinis verslas (SVV) – Lietuvos ekonomikos variklis. Mažos įmonės, šeimos verslai, startuoliai ar sparčiai augantys gamintojai sudaro beveik visą šalies verslo žemėlapį – apie 99,8 % registruotų įmonių. Jie augina šalies ekonomiką – kuria darbo vietas, eksportuoja, investuoja, diegia naujoves. Tačiau dalis šių verslų anksčiau ar vėliau susiduria su tuo pačiu iššūkiu – finansavimu. Trūksta užstato, veiklos istorija per trumpa, o bankai laikosi griežtų reikalavimų. Todėl net stipri idėja ar aiškus augimo planas dažnai įstringa dėl paprastos priežasties – nepasiekiamos paskolos.
Tam, kad geros idėjos neliktų stalčiuje, sukurta priemonė „Portfelinės garantijos 3“. Ją administruojanti ILTE padeda verslui gauti paskolą be pakankamo užstato, o kredito įstaigoms – sumažinti riziką, kurią prisiima valstybė. Priemonė greitai įsitvirtino kaip vienas veiksmingiausių finansinių sprendimų SVV segmentui. Nuo 2022 m. ja jau pasinaudojo daugiau nei tūkstantis įmonių, o bendra portfelio vertė viršijo 400 mln. eurų.
Procesas – paprastesnis ir greitesnis
„Portfelinės garantijos 3“ – tai valstybės pagalba, kuri padeda verslui gauti paskolą net tada, kai trūksta pakankamo užstato. Įprastai bankai ar kitos finansų įstaigos reikalauja užtikrinimo priemonių – turto, garantijų ar ilgų veiklos metų. Tačiau ši priemonė leidžia finansavimą suteikti net ir tokiu atveju, kai įmonė negali to pasiūlyti. 80 procentų paskolos rizikos prisiima valstybė, todėl finansuotojui tampa saugiau skolinti, o verslui – lengviau gauti lėšų.
„Šis modelis leidžia finansavimo partneriams drąsiau skolinti verslui, kuris neturi pakankamo užstato. Matome augantį priemonės populiarumą ir realų jos poveikį – tai ženklas, kad portfelinės garantijos tikrai veikia,“ – sako Inga Beiliūnienė, ILTE Veiklos plėtros vadovė, valdybos narė.
Skirtingai nuo kitų garantijų formų, šios garantijos skiriamos ne konkrečiai įmonei, o visam paskolų portfeliui. Tai reiškia, kad įmonė, atitinkanti SVV kriterijus, gali tiesiogiai kreiptis į savo banką. Sprendimas dėl garantijos taikymo priimamas ten pat – ILTE tarpininkauti nereikia. Dėl to procesas paprastesnis, greitesnis ir mažiau biurokratiškas.
Inga Beiliūnienė, ILTE Veiklos plėtros vadovė, valdybos narė
Šis modelis leidžia finansavimo partneriams drąsiau skolinti verslui, kuris neturi pakankamo užstato. Matome augantį priemonės populiarumą ir realų jos poveikį – tai ženklas, kad portfelinės garantijos tikrai veikia.
„Vienas pagrindinių šios priemonės privalumų – įmonėms nereikia papildomai kreiptis į ILTE. Finansavimo partneriai savarankiškai įvertina tinkamumą ir priima sprendimą. Tai naudinga tiek verslui, tiek finansuotojams,“ – priduria Inga Beiliūnienė.
Sprendimas, užtikrinęs reikalingą finansavimą
Finansavimas verslui dažnai yra kritinis klausimas – nuo jo priklauso, ar įmonė galės įgyvendinti plėtros planus, investuoti į įrangą, plėsti komandą ar paprasčiausiai užtikrinti kasdienę veiklą. Tačiau net ir stipri, nuosekliai auganti įmonė ne visada turi tai, ko reikalauja bankai – standartinės struktūros, ilgos veiklos istorijos ar pakankamo užstato.
„Kavos draugas“ – viena iš įmonių, kuriai portfelinė garantija padėjo atverti duris į reikalingą finansavimą. Kaip pasakoja įmonės atstovas, portfelinės garantijos buvo natūralus žingsnis tęsiant bendradarbiavimą su banku – šis sprendimas padėjo užsitikrinti reikalingą finansavimą tinkamomis sąlygomis. „Portfelinė garantija turėjo reikšmingą poveikį mūsų galimybėms gauti reikiamo dydžio finansavimą palankiomis sąlygomis. Be jos toks finansavimas greičiausiai nebūtų buvęs prieinamas arba būtų kainavęs ženkliai daugiau,“ – teigia Aurimas Vainauskas, „Kavos draugo“ vadovas.
Aurimas Vainauskas, „Kavos draugo“ vadovas
Pasak A.Vainausko, nors garantijos modelis iš esmės leidžia pagreitinti sprendimų priėmimą, dėl specifinės įmonės struktūros ir didesnių dokumentacijos poreikių, jų atveju procesas užtruko ilgiau. Visgi dviejų mėnesių terminas – įprasta trukmė verslui, kuris siekia rimto finansavimo augimui. Svarbiausia – garantija atvėrė galimybę, kuri kitu atveju galėjo likti nepasiekiama. „Toks modelis padeda ne tik gauti finansavimą, bet ir prisideda prie verslo augimo tempų. Galime drąsiau investuoti į plėtrą, įgyvendinti ambicingesnius projektus – tai svarbus finansinis instrumentas mūsų augimui,“ – pažymi Aurimas Vainauskas.
Tokią naudą mato ne tik „Kavos draugas“ – portfelinės garantijos tampa galimybe ir daugeliui kitų įmonių, kurioms kelią dažnai pastoja užtikrinimo priemonių trūkumas. Pasak ILTE veiklos plėtros vadovės Ingos Beiliūnienės, ši priemonė leidžia gauti finansavimą net ir toms įmonėms, kurios veikia dar tik kelerius metus ar neturi pakankamai turto. Ji atveria kelią į augimą – leidžia įgyvendinti tai, kas be valstybės garantijos liktų neįgyvendinta.
Svarbus įrankis kredito įstaigoms
Portfelinės garantijos – tai ne tik pagalba verslui, bet ir praktiškas sprendimas kredito įstaigoms. Pasak ILTE Veiklos plėtros vadovės Ingos Beiliūnienės, ši priemonė leidžia finansavimo partneriams aktyviau dirbti su SVV segmentu, pasiūlant daugiau sprendimų net ir sudėtingesnėse situacijose. Ji padeda subalansuoti riziką, palengvina sprendimų priėmimą ir leidžia bankams bei kitoms finansų įstaigoms efektyviau įgyvendinti savo SVV finansavimo strategijas. „Luminor“ banko verslo klientų skyriaus vadovas Darius Tamašauskas pabrėžia, kad ši bendradarbiavimo forma naudinga abiem pusėms – įmonėms tampa lengviau gauti finansavimą, o bankui – patogiau valdyti rizikas. Pasak jo, portfelinės garantijos padeda finansuoti investicijas ar apyvartinių lėšų poreikį net tada, kai verslas neturi pakankamo užstato. Sprendimų priėmimo procesas – greitas ir nesudėtingas, o sąlygos klientui – palankesnės.
„Luminor“ banko verslo klientų skyriaus vadovas Darius Tamašauskas
Pasak „Luminor“ atstovo, šia priemone dažniausiai naudojasi įvairių sektorių SVV įmonės – nuo gamybos, prekybos iki paslaugų. Tokie verslai dažnai prašo finansavimo investicijoms ar apyvartiniam kapitalui, o portfelinės garantijos leidžia pasiūlyti jiems tai, ko anksčiau galėjo pritrūkti – pasitikėjimo. Vien „Luminor“ banke jau finansuota daugiau kaip 200 įmonių, o suteiktų paskolų suma viršijo 80 mln. eurų.
Šiandien portfelines garantijas naudoja jau 12 finansavimo partnerių, ir jų skaičius auga. Priemonė įsitvirtino kaip praktiškas sprendimas tiek finansuotojui, tiek verslui – padedanti subalansuoti riziką ir atverti daugiau galimybių SVV segmentui, o kartu ir visai šalies ekonomikai.