*alt_site_homepage_image* *alt_site_co_fund_image*
lt
en
Finansų tarpininkams Žemės ūkiui

Lengvatines paskolas ūkiams, patiriantiems sunkumų dėl karo Ukrainoje, pradeda teikti ir SME Bank

Nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) ir verslo bankas SME Bank pasirašė sutartį dėl lengvatinių paskolų teikimo ūkio subjektams, patiriantiems sunkumų dėl karo Ukrainoje.

Tai jau 4-tasis finansų tarpininkas antrąjį 2023 m. pusmetį teikiantis lengvatines paskolas ūkio subjektams pagal skatinamąją finansinę priemonę „Paskolos ūkio subjektų, veikiančių žemės ūkio ir žuvininkystės produktų gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse, likvidumui užtikrinti reaguojant į Rusijos agresiją prieš Ukrainą“. Be SME Bank šias paskolas jau teikia RATO kredito unija, KREDA kredito unijų grupė bei LKU kredito unijų grupė.

„Šios priemonės įgyvendinime SME Bank dalyvauja nuo pat priemonės įgyvendinimo pradžios ir iki 2023 m. birželio 30 d. jau suteikė lengvatinių paskolų už 11 mln. Eur. Džiugu, kad finansų tarpininkai mato šios priemonės svarbą ir toliau prisideda prie priemonės įgyvendinimo, kad pagalba šalies ūkiams, susiduriantiems su likvidumo problemomis, pasiektų kaip įmanoma greičiau ir sklandžiau“, – sako INVEGOS vyriausioji finansinių priemonių projektų vadovė Vaida Stamburaitė.

Ūkio subjektai, veikiantys žemės ūkio ir žuvininkystės produktų gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse, gali kreiptis lengvatinių paskolų iki 500 tūkst. Eur. Paskolos teikiamos ne ilgesniam kaip 6 m. laikotarpiui. Paskolos palūkanos yra fiksuotos ir priklausys nuo ūkio subjekto dydžio bei paskolos trukmės. Minimali metinė palūkanų norma yra 1,28 proc., didžiausia galima metinė palūkanų norma – 3,03 proc.

SME Bank komercijos vadovės Dovilės Bansevičienės teigimu, visi ekonominiai sektoriai, tarp jų ir žemės ūkio sektorius, patiria apyvartinių lėšų trūkumą, o tai lemia išaugusios kuro, energetikos, pašarų ir trąšų kainos. Taip pat trūksta lėšų turimiems įsipareigojimams finansų įstaigoms vykdyti, atsiskaityti su tiekėjais arba mokėti atlyginimus darbuotojams, todėl valstybės vaidmuo teikiant finansinę pagalbą tampa vienu iš pagrindinių sprendimų padedant šalies ūkiams atsistoti ant kojų ir tęsti veiklą.

„Šiuo laikotarpiu nemaža dalis verslų susiduria su apyvartinių lėšų trūkumu. Ne išimtis ir Lietuvoje veiklą vykdantys ūkiai, kuriems, be minėtų iššūkių, kasmet sąlygas diktuoja dar ir orai. Pavyzdžiui, šiais metais didelė dalis ūkių kentėjo nuo sausros. Žemės ūkiui nuolat yra reikalingos investicijos, o čia prie iššūkių dar prisideda ir verslo sezoniškumas. Ilgus metus bendradarbiaudami su ūkininkais, pastebėjome tendenciją, kad ūkininkams apyvartinių lėšų trūkumas yra dažna problema dėl greitai besikeičiančios situacijos, todėl lengvatinės paskolos ir greiti finansavimo sprendimai – labai reikalingi“, - pasakoja D. Bansevičienė.

Priemonė pratęsta iki metų pabaigos ir tai yra maksimalus terminas, kiek galima pratęsti pagal Europos Komisijos komunikatą „Laikinoji valstybės pagalbos priemonių, skirtų ekonomikai remti krizės sąlygomis reaguojant į Rusijos agresiją prieš Ukrainą, sistema“. Paskolų teikimui antrąjį 2023 m. pusmetį papildomai skirta dar 23 mln. Eur. Iš viso paskolų teikimui pagal šią priemonę skirta 84 mln. Eur.

Daugiau informacijos apie visas finansinės priemonės sąlygas ir paskolas teikiančių finansų tarpininkų sąrašą rasite INVEGOS internetinėje svetainėje.

Žaliųjų finansų institutas